Grupa Karkonoska GOPR

Pracowity dzień na Śnieżce.

2009-12-13

W dniu 12.12.2009 r. o godz. 14.05 Ratownik Dyżurny w Jeleniej Górze, odbiera zgłoszenie o znalezieniu przy budynku Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce, młodego mężczyzny, Obywatela Francji będącego w stanie wyczerpania fizycznego oraz mającego oznaki wychłodzenia. W tym dniu panowały skrajnie trudne warunki atmosferyczne  i turystyczne - ujemna temperatura, bardzo silny, porywisty wiatr i oblodzone szlaki.

O zdarzeniu zostali poinformowani Ratownicy, którzy brali udział w szkoleniu medycznym na terenie schroniska Strzecha Akademicka. Niezwłocznie w kierunku Śnieżki wyruszyła wyprawa składająca się z kilkunastu Ratowników.

Na uwagę zasługuje fakt, że Kierownik Schroniska Strzecha Akademicka - Mirosław Godyń - bez chwili namysłu dał do dyspozycji wyprawy dwa skutery śnieżne. Zdecydowanie polepszyło  to mobilność i manewrowość  Ratowników, czego efektem było bardzo szybkie dotarcie do poszkodowanego.

W tym samym czasie gdy trwał transport wyczerpanego obywatela Francji, o godz. 15.30  z Domu Śląskiego, do Ratowników dociera informacja o obywatelce Tajwanu - również będąca w stanie wyczerpania fizycznego i mająca oznaki wychłodzenia. Rozpoczyna się kolejny transport ( już drugi w tym samym rejonie!) w dół.

O godz. 17.30 następuje przekazanie poszkodowanych do karetki Pogotowia Ratunkowego w Karpaczu.

W akcji bierze udział 20 ratowników, 4 skutery śnieżne oraz samochód terenowy. Działania były prowadzone w skrajnych warunkach pogodowych.

Opracował: P. Ćwiek

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej