Grupa Karkonoska GOPR

LPR na Kopie

2009-12-30

W dniu 29.12.2009r. o godz. 13.19 Ratownicy dyżurujący w Stacji Ratunkowej "Bacówka" w Karpaczu, otrzymali zgłoszenie o zasłabnięciu na Górnej Stacji Wyciągu na Kopę, kobiety w wieku 26 lat. Po dotarciu na miejsce stwierdzono u niej niewydolność krążenia, stan określono jako ciężki.

W dniu zaistnienia zdarzenia pomimo ładnej pogody panowały nadzwyczaj trudne warunki na szlakach. Transport poszkodowanej w dół  za pomocą pojazdów mechanicznych był bardzo ryzykowny i niebezpieczny. Ratownicy zdając doskonale z tego sprawę, już w trakcie dojazdu do wypadku o godz. 13.25  wezwali śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, stacjonujący we Wrocławiu.

Zespół Ratowniczy udzielił pierwszej pomocy przedlekarskiej  poszkodowanej, ustabilizował jest stan, a  na następnie przetransportował ją w stronę lądowiska. O godz. 14.45 nastąpiło przekazanie wypadku załodze LPR.

Sprzyjające warunki atmosferyczne umożliwiły wezwanie śmigłowca ratunkowego z Wrocławia. Pomimo pokonania takiego dystansu przez LPR była to w tamtych warunkach najszybsza i najbezpieczniejsza droga ewakuacji dla poszkodowanej bezpośrednio  do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Opracował : P. Ćwiek

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej