Grupa Karkonoska GOPR

Podsumowanie

2010-05-31

 Od 19.04  do 31.05.2010 r.

Maj w Kotlinie Jeleniogórskiej i otaczających górach minął w pochmurnej i deszczowej atmosferze. Koniec kwietnia był jeszcze dość pogodny, jednak już od początku maja chmury prawie cały czas zasłaniały słońce. Pod koniec miesiąca codzienne opady deszczu i mżawki spowodowały zagrożenie powodziowe na niżej położonych terenach Województwa dolnośląskiego. 

W górnych partiach Karkonoszy, Gór Izerskich i pasm przyległych, mgła ograniczała widoczność i utrudniała orientację w terenie, a niskie temperatury w szczytowych partiach powodowały dość duże zagrożenie wychłodzeniem.

W minionym okresie nasi ratownicy wyruszali do akcji 27 razy. Były to wyjazdy do wypadków, którym turyści ulegali podczas pieszych wędrówek po górach.
Mokre szlaki były przyczyną upadków, w wyniku których, turyści doznawali urazów kończyn, a w czterech przypadkach skończyły się urazami głowy. Ratownicy ewakuowali również, ze szlaków i schronisk dziewięć osób, które zasłabły z powodu wyczerpania i złego stanu zdrowia.

30 kwietnia w godzinach nocnych, zespół ratowników wyruszył do akcji na Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich. Poszkodowanym był mężczyzna, który w wyniku upadku z wieży zamkowej doznał rozległych urazów głowy i kręgosłupa. Po dotarciu na miejsce zdarzenia, ratownicy we współpracy z zespołem karetki pogotowia i policją ewakuowali poszkodowanego do samochodu ratowniczego a następnie do Janowic, skąd został zabrany przez karetkę pogotowia.
13 maja ratownicy pomogli zejść z Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem turystce, która straciła orientację w terenie z powodu mgły i złej widoczności. Po dotarciu do zaginionej, ratownicy sprawdzili stan zdrowia turystki i zwieźli ją z gór do Szklarskiej Poręby.

Ruch turystyczny w maju był mniejszy niż w zeszłym roku.  Prawdopodobnie było to spowodowane złą pogodą, niesprzyjającymi warunkami turystycznymi oraz powodziami, które zalały południową Polskę.

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej