Grupa Karkonoska GOPR

Wypadek lawinowy w rejonie Cervenkowej Mohyly

Pramenny Dul 26.12.2008, poszukiwania przy pomocy RECCO (fot. Horska Sluzba)

2008-12-26

26 grudnia 2008 roku, na prośbę kolegów z Horskiej Sluzby, ratownicy GK GOPR Andrzej Brzeziński i Sławek Czubak uczestniczyli w akcji lawinowej po czeskiej stronie Karkonoszy. W rejonie Pramennego Dolu troje skialpinistów wyzwoliło lawinę, która zasypała dwoje z nich. Polscy ratownicy zostali poproszeni o pomoc w szukaniu jednej z poszkodowanych przy pomocy znajdującego się na wyposażeniu Grupy Karkonoskiej systemu RECCO.

O godzinie 15 dwóch ratowników ze stacji ratunkowej w Karpaczu udało się w rejon Lucni Boudy. Po dotarciu na lawinisko rozpoczęto poszukiwania, które zakończyły się wynikiem pozytywnym. 36-letnia Czeszka została odnaleziona przez ratownika Grupy Karkonoskiej GOPR, Sławomira Czubaka, przy pomocy urządzenia RECCO. System zareagował na telefon komórkowy znajdujący się w plecaku poszkodowanej. Niestety po przewiezieniu ofiary do czeskiego szpitala stwierdzono jej zgon.

Jest to jak dotąd pierwszy przypadek odnalezienia ofiary lawiny przy pomocy opisywanego systemu w Karkonoszach.

Gniewomir Oblicki

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej