Grupa Karkonoska GOPR

Wyprawa ratunkowa do Chatki AKT

2011-02-24

Dnia 24.02.2011 r. o godz. 17.45 ratownik dyżurny w Stacji Centralnej GOPR w Jeleniej Górze odebrał zgłoszenie o ciężko chorej osobie przebywającej w Chatce AKT (środkowa część Karkonoszy, na zboczu Hutniczego Grzbietu).
Ratownicy wyruszyli ze Szklarskiej Poręby. Kierowali się najpierw     "II Drogą Sudecką" do skrzyżowania ze szlakiem czarnym ( do tzw. "Zawracalni" na "Petrowce"). Z powodu dużej ilości śniegu samochód nie przebił się przez zaspy, więc ostatnie dwa kilometry ratownicy pokonali pieszo. Quadem transportowano plastikowe sanie (Pulki). Od "Zawracalni" do Chatki AKT prowadzi dzika ścieżka, która wije się przez gęste zarośla i przecina kilka razy strumień, wiec z tego miejsca ratownicy poruszali się z saniami bez sprzętu zmechanizowanego. Po dotarciu do Chatki i po przeprowadzeniu wywiadu z chorym oraz z innymi osobami podjęto decyzje o natychmiastowej ewakuacji chorego.
Poszkodowany był osłabiony, bolała go głowa, wymiotował i miał problem z utrzymaniem równowagi. Wraz z chorym należało ewakuować także jego dziewięcioletniego syna. Po umieszczeniu poszkodowanego w pulkach i zapewnieniu mu komfortu cieplnego (temperatura powietrza spadła do -15 st. C) rozpoczęto ewakuacje w stronę "Zawracalni". Przy ciągnięciu sań i transporcie rzeczy chorego pomagało ratownikom dwóch turystów, którzy nocowali w Chatce. Mały turysta, syn poszkodowanego nie tylko, że nie stanowił dodatkowego obciążenia dla ratowników ale pomagał na ile mógł w transporcie taty wspierając go i pocieszając. Po dotarciu do "Zawracalni" pulki z poszkodowanym przyczepiono do Quada i powoli przy asekuracji ratownika na nartach przetransportowano do oczekującego samochodu, którym chory został przewieziony do stacji ratunkowej GOPR w Szklarskiej Porębie. Tam czekała już Karetka Pogotowia Ratunkowego.
Akcja zakończyła się około godziny 22.30.

Artur Ludwig

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej