Grupa Karkonoska GOPR

Podsumowanie miesiąca

2011-02-28

W lutym odnotowano 276 interwencji naszych ratowników:
w Karpaczu 35, w tym 32 narciarskie i 3 turystyczne,
w Świeradowie 65, w tym 61 narciarskich i 4 turystyczne,
w Szklarskiej Porębie 176, w tym 160 narciarskich, 8 turystycznych i 8 na trasach biegowych w Jakuszycach.

04.02.2011 o godz. 22:15 zgłoszono w St. Centralnej zabłądzenie turysty na Równi pod Śnieżką. Poszukiwany około godz. 14 wyszedł z Pecu pod Śnieżką do Karpacza. Wieczorem wyszedł z Lucni Boudy i z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych stracił orientację w terenie, o czym telefonicznie powiadomił żonę o godz. 22:00. Po zgłoszeniu zaginięcia ratownikowi dyżurnemu, nie udało się nawiązać kontaktu telefonicznego z poszukiwanym. Na Równię pod Śnieżką udali się dwoma skuterami ratownicy, którzy o 23:55 odnaleźli turystę w rejonie Rozdroża przy Spalonej Strażnicy. O godz. 00:15 przewieziono go do schr. "Strzecha Akademicka", gdzie pozostał na noc. Pomimo skrajnie trudnych warunków (huraganowy wiatr, mgła i śnieżyca) był w dobrym stanie, co zawdzięczał profesjonalnemu ekwipunkowi. Wyprawę zakończono ok. 1:00 w stacji ratunkowej w Karpaczu, przy dolnej stacji wyciągu na Kopę. Udział wzięło 10 ratowników.

18.02.2011 o godz. 4:40 do St. Centralnej zatelefonował turysta, który zabłądził w Górach Izerskich. Ok. 2:00 w nocy wyszedł z pensjonatu w Szklarskiej Porębie i stracił orientację w terenie. Z rozmów telefonicznych wynikało, że znajduje się na terenie nieczynnych wyrobisk górniczych. W związku z tym przeszukano kamieniołomy w rejonie Czerwonego Potoku, a następnie byłą kopalnię kwarcu "Stanisław" na Izerskich Garbach. Tam o godz. 8:10 ratownicy dotarli do poszukiwanego i przetransportowali do samochodu w Jakuszycach i dalej do st. "Marysieńka" w Szklarskiej Porębie. Akcję zakończono o 9:30, udział wzięło 9 ratowników.

Krzysiek Rajkowski

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej