Grupa Karkonoska GOPR

Akcja na zboczach Śnieżki

2011-03-04

W dniu 4 Marca o godzinie 14.22 ratownik dyżurny stacji centralnej GK GOPR w Jeleniej Górze otrzymał zgłoszenie o wypadku na zboczach Śnieżki. Schodzący szlakiem tzw. "zakosami" turysta upadł i zsunął się około 50 m. po zlodzonym śniegu.
Osoba która poinformowała o całym zdarzeniu opisała, że poszkodowany jest nieprzytomny i bardzo siny na twarzy. Natychmiast do akcji wyruszyło pięciu ratowników ze stacji ratunkowej w Karpaczu. W tym samym momencie świadkowie zdarzenia, będący przy poszkodowanym, rozpoczęli resuscytację krążeniową.
Po analizie wydarzeń, kierownik zespołu ratowniczego polecił wezwanie, do akcji, śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który natychmiast wystartował z bazy we Wrocławiu. Do akcji wezwano również zespół ratowników Czeskiej Horskiej Służby.
Po dotarciu do poszkodowanego, ratownicy przejęli poszkodowanego i kontynuowali zaawansowane zabiegi resuscytacyjne. W tym czasie w rejon zdarzenia doleciał śmigłowiec LPR i wylądował na Przełęczy pod Śnieżką. Do akcji włączył się lekarz.
Niestety pomimo szybko rozpoczętej resuscytacji, przez świadków zdarzenia, kontynuowanej przez ratowników górskich i lekarza, turysta nie odzyskuje przytomności.
Lekarz po 2 godzinnej reanimacji stwierdził zgon. Ciało turysty przetransportowano do stacji ratunkowej GOPR w Karpaczu. Akcja zakończyła się o godzinie 20.30


Jacek Kieżuń

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej