Grupa Karkonoska GOPR

Podsumowanie miesiąca

2011-04-30

W kwietniu nasi ratownicy interweniowali 15 razy. Z Jeleniej Góry wyruszali 4 razy, z Karpacza 7 razy a ze Szklarskiej Poręby 4 razy. Była jedna i chyba ostatnia już w tym sezonie interwencja narciarska - w rejonie Kopy i jeden wypadek narciarza biegowego na trasie w Jakuszycach. Był też pierwszy w sezonie wypadek rowerzysty górskiego, a pozostałe to wypadki turystyczne.
W nocy z 2 na 3 kwietnia poszukiwano turysty, który odłączył się od grupy schodzącej wieczorem ze Śnieżki. Zaginięcie zgłoszono w Stacji Centralnej o godz. 1.30 w nocy. Natychmiast rozpoczęto sprawdzanie schronisk i przeszukiwanie szlaków pod Śnieżką i w rejonie Karpacza. Do rana zaginionego turysty nie odnaleziono - w związku z tym zadecydowano o kontynuowaniu poszukiwań. Ok. godz. 8 rano,  ratownik udający się do St. Ratunkowej, przy dolnej stacji wyciągu na Kopę , zauważył w centrum Karpacza osobę odpowiadającą rysopisowi poszukiwanego. Po sprawdzeniu okazało się, że to zaginiony turysta. Akcję zakończono, udział wzięło 25 ratowników naszej Grupy.
Czarnym dniem miesiąca okazał się 30 kwietnia. W Górach Izerskich pod Wysokim Kamieniem, turystę ukąsiła żmija, a w Masywie Wysokiej Kopy po upadku poważnie poturbował się rowerzysta. W rejonie Karpacza trzykrotnie wyruszano do zasłabnięć. Dwa razy do schroniska "Strzecha Akademicka" i raz do Kotła Łomniczki, gdzie niestety nie udało się uratować turysty. Sprawozdanie z tej ostatniej akcji zamieszczono osobno.

Krzysiek Rajkowski

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej