Grupa Karkonoska GOPR

Akcja w Jakuszycach

2011-12-20

19-12-2011 o godz 11.20 ratownik dyżurny stacji centralnej otrzymał zgłoszenie o wypadku w Górach Izerskich. Ustalono podstawowe informacje o miejscu zdarzenia i rodzaju wypadku. Poszkodowany był nieprzytomny i nie oddychał, znajdował się w rejonie Rozdroża pod Cichą Równią. Ratownicy natychmiast wyruszyli do Jakuszyc samochodem terenowym z przyczepą, na której zabrano skuter umożliwiający najszybsze dotarcie do poszkodowanego. Po dotarciu na miejsce zdażenia ratownicy górscy przejęli nieprzytomną osobę od turystów którzy pierwsi wezwali pomoc i prowadzili masaż serca. Cały czas kontynuowano resuscytację krążeniowo oddechową, użyto defibrylatora. Po 20 minutach na miejsce zdarzenia przywieziony został lekarz i zespół ratowników medycznych, poszkodowanego przejęło pogotowie. Mimo sprawnej akcji ratowniczej i ścisłej współpracy Ratowników górskich i Ratowników Pogotowia życia poszkodowanego nie udało się uratować.
Warto zwrócić uwagę na wzorowe zachowanie Dwójki Turystów, którzy natrafili na poszkodowanego. Natychmiastowo oceniono stan poszkodowanego, rozpoczęto masaż serca i nie przerywając udzielania pomocy powiadomili odpowiednie służby.

Mateusz Dejnarowicz

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej