Grupa Karkonoska GOPR

Wyprawa poszukiwawczo-ratownicza w grzbietowych partiach Gór Izerskich

2012-02-14


          14 lutego o godzinie 18.00 ratownik dyżurny stacji centralnej  GOPR w Jeleniej Górze odebrał zgłoszenie od kierownika jednego z pensjonatów w miejscowości Świeradów Zdrój iż jeden z jego gości zawiadomił go że zgubił się w górach, poruszając się na nartach biegowych. Ratownik dyżurny natychmiast skontaktował się z zaginionym i otrzymał bezpośrednie informację o tym, że człowiek potrzebujący pomocy  wyruszył razem ze swoim dzieckiem, rano trasą biegową do Jakuszyc.  Z Jakuszyc chcieli wrócić do Świeradowa także na nartach , planowali poruszać się szlakiem czerwonym w grzbietowych partiach Gór Izerskich. Po wielu godzinach marszu zapadł zmrok, zaczął wiać silny wiatr, który wyzwolił zamieć śnieżną. Zaginieni nie posiadali żadnego światła, zeszli ze szlaku i nie wiedzieli gdzie się znajdują. Niestety ubrani byli dosyć skąpo - "przecież rano dzień był słoneczny". Późnym popołudniem pogoda zaczęła się załamywać a Oni byli przygotowani tylko na wycieczkę w pogodny  dzień na nartach biegowych. Po zebraniu wywiadu ratownik zalecił, jeśli jest to możliwe, wrócić na szlak po swoich śladach, jeśli ślady są nie widoczne, zawiane to mają zostać w tym miejscu gdzie są i czekać na pomoc. Natychmiast do akcji w pierwszej fazie działań wyruszył zespół ratowników ze Szklarskiej Poręby poruszający się na skuterze śnieżnym od Jakuszyc w kierunku Stogu Izerskiego. Problemem było to, że zaginieni poruszali się bez mapy i tak do końca to nie wiedzieli którymi szlakami się poruszali. Z tego powodu ratownicy musieli przeczesać wiele kilometrów szlaków turystycznych. Ratownik dyżurny po kilku rozmowach z zaginionymi ustalił przypuszczalny rejon w którym mogą się znajdować i co najważniejsze udaje się powrócić na szlak który ma kolor czerwony. Pozostawało tylko pytanie  na którym odcinku ? Warunki były na tyle trudne, że w wielu miejscach niemożliwy był  wjazd żadnym pojazdem a zespół, który wyjechał z Jakuszyc często walczył z zaspami śnieżnymi. W tym czasie również ze Świeradowa wyruszają kolejne zespoły piesze oraz na skuterach śnieżnych. Po godzinie 20.00 jeden z zespołów poszukiwawczych zlokalizował wychłodzonych i przestraszonych poszkodowanych. Wszystkie inne zespoły zostały skierowane w ten rejon i w dwóch fazach ewakuowały zaginionych do dolnej stacji kolei gondolowej w Świeradowie, skąd dalej przewieziono ich i przekazano do pensjonatu o godzinie 22.20. Akcja w której brało udział 20 ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR zakończyła się o godzinie 24.00.
Apelujemy aby przed wyjściem w góry wyposażyć się w niezbędny sprzęt a przede wszystkim dobrze zaplanować trasę wycieczki, godzinę powrotu oraz zabierać z sobą mapę, którą wcześniej należy nauczyć się czytać.

Jacek Kieżuń

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej