Grupa Karkonoska GOPR

Wyprawa ratownicza w Białym Jarze i Dolinie Złotego Potoku

2012-03-01

         1 marca około godziny 21.00 do centrali Grupy Karkonoskiej GOPR wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego, który od trzech godzin brnie w głębokim śniegu zapadając się po pas. Poszkodowany informuje że nie ma już siły poruszać się dalej, nie ma żadnego źródła światła, jest cały przemoczony i wychłodzony. Dyspozytor podczas rozmowy ustala że poszkodowany poruszał się ze Śnieżki w kierunku Karpacza czarnym szlakiem, minął górną stację wyciągu krzesełkowego na Kopę około godziny 18.00 a po kilkudziesięciu minutach całkowicie zapadł zmrok, nie widział dokąd idzie, w którymś momencie wpadł do potoku i próbował odnaleźć bezskutecznie szlak. W rejon akcji udaje się 4 ratowników w pierwszej grupie i kolejnych 9 ratowników w drugiej grupie. Ratownicy dzielą się na kilka zespołów pieszych i próbują zlokalizować ślady poszkodowanego. Jeden z zespołów jadąc od dołu na skuterze śnieżnym w kierunku rejonu działania, używa sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej co zauważa poszkodowany i informuje o tym przez telefon ratownika w stacji centralnej. Ratownicy poruszający się na skuterze ustalają przypuszczalne miejsce pobytu poszukiwanego, informują o tym zespoły, które przeszukują rejon Kotła Białego Jaru i kierują jeden z nich w Dolinę Złotego Potoku. Ratownicy natrafiają na ślady i nawiązują kontakt głosowy z poszkodowanym. Po dotarciu ogrzewają Go i z powodu głębokiego, mokrego śniegu ewakuują w środku ewakuacyjnym. Wyprawa zakończyła się o godzinie 23.30.
Przypominamy o konieczności zabierania w góry oświetlenia. Poszkodowany jak widać na fotografiach zrobionych w następny dzień nie zauważył z powodu braku oświetlenia skręcającego ostro w dół  szlaku, zszedł z niego i poruszał się dnem Kotła Białego Jaru przy znacznym zagrożeniu lawinowym.

Jacek Kieżuń

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej