Grupa Karkonoska GOPR

Podsumowanie miesiąca od 6 do 31 maja

2012-06-05

8 maja o godzinie 15.10, ratownik dyżurny przyjął zgłoszenie od przewodnika sudeckiego że w prowadzonej przez niego grupie jest 11 letni chłopiec który doznał urazu stawu skokowego. Chłopca ewakuowano z niebieskiego szlaku w rejonie Spalonej Strażnicy samochodem GK GOPR i przekazano zespołowi Pogotowia Ratunkowego z Jelenie Góry.
10 maja o godzinie 15.00, ratownik dyżurny odebrał zgłoszenie o 13 letnim chłopcu który w rejonie Rozdroża pod Kamieńczykiem doznał urazu stawu skokowego. Ratownicy ewakuowali go samochodem GK GOPR do Szklarskiej Poręby gdzie został przekazany zespołowi Pogotowia Ratunkowego z Jelenie Góry.
15 maja o godzinie 18.10, do stacji ratunkowej Marysieńka w Szklarskiej Porębie przyszedł mężczyzna który zgłasza że jego koleżanka z którą jest na wycieczce rowerowej wywróciła się podczas zjazdu, jest przytomna ale nie jest w stanie poruszać się dalej sama. Ratownicy po ustaleniu miejsca zdarzenia pojechali tam samochodem terenowym. Po dotarciu do miejsca wypadku, ratownicy zaopatrzyli poobijaną poszkodowaną i ewakuowali do Szklarskiej Poręby. Na szczęście poszkodowana miała na głowie kask, w przeciwnym razie stan jej mógł by być znacznie gorszy...
17 maja o godzinie 10.30, ratownicy ze stacji ratunkowej w Karpaczu odebrali zgłoszenie od kierowniczki schroniska Samotnia o 48 letnim turyście , który doznał urazu stopy. Zespół pojechał tam samochodem terenowym skąd poszkodowany został ewakuowany do Karpacza i przekazany zespołowi Pogotowia Ratunkowego z Jelenie Góry.
18 maja o godzinie 13.15 zespół ratowników z Karpacza został wezwany do wypadku na czerwonym szlaku biegnącym zakosami na Śnieżkę. 61 letni obywatel Niemiec doznał urazu stawu kolanowego i nie może dalej kontynuować wycieczki. Ratownicy znoszą poszkodowanego do samochodu terenowego pozostawionego w rejonie Domu Śląskiego i ewakuują go do Karpacza gdzie zostaje przekazany zespołowi Pogotowia Ratunkowego z Jelenie Góry.
18 maja o godzinie 17.45 ratownik dyżurny stacji centralnej GK GOPR w Jeleniej Górze odebrał zgłoszenie o wypadku wspinaczkowym w Górach Sokolich na drodze "Trzy Okapy" na skale Sukiennice. Zgłaszający, kolega poszkodowanego, który go asekurował opisuje że poszkodowany odpadł od skały przeleciał kilka metrów, lecz lecąc uderzył w wystającą półkę skalną. Poszkodowany 44 letni wspinacz z Gdańska, skarży się jedynie na ból w stawie skokowym. Do akcji wyruszyły dwa zespoły ratowników, z Karpacza i z Jeleniej Góry. Po dojechaniu w rejon działania i dojściu do miejsca akcji, ratownicy zaopatrują nogę poszkodowanego i nie stwierdzają objawów innych dolegliwości. Po unieruchomieniu, poszkodowany zostaje zniesiony w noszach francuskich do samochodu terenowego skąd zostaje ewakuowany do Przełęczy Karpnickiej i przekazany zespołowi Pogotowia Ratunkowego z Jeleniej Góry.
19 maja o godzinie 16.17 dyżurny ratownik ze stacji centralnej odbiera zgłoszenie o 30 letniej turystce z Katowic która w rejonie Domu Śląskiego doznała urazu stopy. Ratownicy pojechali tam samochodem i ewakuowali poszkodowaną do Karpacza.
19 maja o godzinie 17.36 dyżurny ratownik w Jeleniej Górze odbiera zgłoszenie od chłopca który informuje że jego mama jest chora na cukrzycę i traci przytomność, jest na czarnym szlaku który biegnie przez Kocioł Białego Jaru. W tym momencie kontakt się urwał. Informacja zostaje przekazana ratownikom z Karpacza którzy muszą teraz dokładnie zlokalizować miejsce zdarzenia ze względu na możliwość dojazdu lub dojścia. Ratownicy decydują się poruszać się od dołu w kierunku Białego Jaru. Po około 30 minutach natrafiają na poszkodowaną 47 letnią mieszkankę Głogowa i jej syna. Po przetransportowaniu do samochodu GK GOPR poszkodowana zostaje ewakuowana do Karpacza i przekazana do karetki Pogotowia Ratunkowego z jeleniej Góry.
23 maja o godzinie 2.00 w nocy dyżurny ratownik odebrał zgłoszenie ze Schroniska Samotnia o 16 letniej turystce z Torunia, która skarży się na ból w okolicach nerek. Mimo zażycia leków przeciwbólowych ból nie zmalał. Z Karpacza w rejon działania wyruszył 2 osobowy zespół ratowników, który ewakuował poszkodowaną samochodem terenowym i po dwóch godzinach przekazał zespołowi Pogotowia Ratunkowego z Jeleniej Góry.
25 maja o godzinie 12.40 dyżurny ratownik w Jelenie Górze odbiera zgłoszenie o 52 letniej mieszkance Wadowic, która zasłabła na Szczycie Śnieżki. Ratownicy na miejsce akcji dojechali samochodem terenowym. Po badaniu poszkodowaną ewakuowano do Karpacza gdzie została przekazana do karetki Pogotowia Ratunkowego.
25 maja o godzinie 14.30 ratownicy odbierają zgłoszenie od przewodnika grupy że jedna z jego podopiecznych 16 letnia nastolatka, skarży się na bardzo silny ból brzucha, prawdopodobnie po niedawno przebytej operacji usunięcia woreczka żółciowego. Ratownicy docierają do poszkodowanej po 30 minutach i ewakuują ją do Karpacza gdzie zostaje przekazana opiekunowi.
25 maja o godzinie 16.50 ratownik dyżurny odbiera zgłoszenie z Pogotowia Ratunkowego o wypadku w rejonie Polany Bronisława Czecha. 75 letnia mieszkanka Limanowej potknęła się i upadając doznała urazów twarzoczaszki. Turystkę po zaopatrzeniu ewakuowano do Karpacza i przekazano zespołowi Pogotowia Ratunkowego.
25 maja o godzinie 17.20 dyspozytor Pogotowia Ratunkowego z Jeleniej Góry odebrał zgłoszenie od turystów, którzy informują że jeden z uczestników wycieczki dusi się po ukąszeniu jakiegoś owada. Znajduje się na szlaku niebieskim poniżej Schroniska Samotnia. Dyspozytor przekazuje tą informacji ratownikowi dyżurnemu w Jeleniej Górze. Do akcji wyrusza 4 osobowy zespół ratowników samochodem terenowym. Po dojechaniu w rejon akcji ratownicy pieszo patrolują szlak niebieski w poszukiwaniu poszkodowanego, lecz po przejściu całego odcinka szlaku nie natrafiają na niego. Kontaktują się ze zgłaszającym i po dokładnym przeanalizowaniu przebiegu wycieczki okazuje się że są w innym rejonie. Ratownicy wracają do auta i przemieszczają się na szlak żółty biegnący ze Schroniska Strzecha Akademicka. Po dojechaniu na miejsce akcji ratownicy udzielają pomocy 25 letniemu turyście z Holandii. Ratownicy stwierdzają reakcję uczuleniową, lekką opuchliznę, drgawki, duszności. Ratownicy ewakuują poszkodowanego samochodem terenowym i przekazują zespołowi Pogotowia Ratunkowego.
27 maja o godzinie 12.20 ratownik dyżurny odbiera zgłoszenie ze Schroniska Szrenica że w okolicy schroniska przewrócił się 83 letni obywatel Niemiec. Do akcji wyrusza 4 osobowy zespół ratowników. Ratownicy po dojechaniu na miejsce akcji i zaopatrzeniu poszkodowanego stwierdzają uraz klatki piersiowej w wyniku czego ma on trudności z oddychaniem. Pacjent zostaje ewakuowany do Szklarskiej Poręby.
28 maja o godzinie 13.30 ratownicy ze stacji ratunkowej w Karpaczu odbierają zgłoszenie o 37 letnim turyście z Gliwic który w rejonie Dzikiego Wodospadu doznał urazu stawu kolanowego. Do akcji wyrusza trzech ratowników z Karpacza. Po dojściu do poszkodowanego, który znajdował się około 200 m. od szlaku, ratownicy zaopatrzyli go i ewakuowali do miejsca gdzie może zabrać go rodzina.
31 maja o godzinie 12.15 ratownik dyżurny stacji centralnej odbiera zgłoszenie o 14 letniej dziewczynce która zasłabła na czerwonym szlaku w rejonie Łabskiego Kotła. Do akcji wyruszają ratownicy ze stacji ratunkowej w Szklarskiej Porębie. Ratownicy ewakuują dziewczynkę do Szklarskiej Poręby i przekazują zespołowi Pogotowia Ratunkowego.

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej