Grupa Karkonoska GOPR

Akcja poszukiwawcza w rejonie Małego Szyszaka

Dotarcie do schroniska Odrodzenie

2009-02-10

W  dniu 10.02.2009r. siedmioro turystów z Lublina pomimo niesprzyjających warunków pogodowych  i późnej godziny postanowiło wyruszyć na wędrówkę z Domu Śląskiego w kierunku Przełęczy Karkonoskiej. Niestety, bardzo trudne warunki na szlaku, zapadające ciemności, wiatr wiejący już z prędkością 30m/s i zamieć śnieżna spowodowały ich zabłądzenie w rejonie Małego Szyszaka.

O godz. 18.20 zadzwonili do Ratownika Dyżurnego w Stacji Centralnej GOPR z prośbą o pomoc. Niezwłocznie w ich kierunku od Przełęczy Karkonoskiej wyruszyli ratownicy prowadząc poszukiwania. O godz. 21.05 odnaleziono  turystów i następnie odprowadzono  do schroniska Odrodzenie.  Turyści byli  w dobrej kondycji, dobrze wyposażeni w ekwipunek biwakowy, posiadali m.in. śpiwory, karimaty i ciepłą odzież. 

Zbyt późne wyjście, brak   rzetelnej analizy warunków pogodowych, nieuwzględnienie stanu szlaków, które pogarszały się z minuty na minutę oraz oceny własnych umiejętności mogły doprowadzić do tragedii. Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie.

W akcji brali udział:  Andrzej "Junior" Brzeziński, Olaf Grębowicz, Bartek Podkański, Tomasz Krotowski, Michał Gołąb, Roman Gąsior, Piotr Wolski.

Opracował: Przemysław Ćwiek

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej