UWAGA!!!Od soboty 11 lipca do końca sierpnia jednokierunkowy ruch na szczyt Śnieżki szlakiem czerwonym, czyli zakosami. UWAGA!!!Od soboty 11 lipca do końca sierpnia jednokierunkowy ruch na szczyt Śnieżki szlakiem czerwonym, czyli zakosami. UWAGA!!!Od soboty 11 lipca do końca sierpnia jednokierunkowy ruch na szczyt Śnieżki szlakiem czerwonym, czyli zakosami.

Grupa Karkonoska GOPR

Wyprawa ratunkowa w rejonie Śnieżnych Kotłów

2015-06-12

Wyprawa ratunkowa na Śnieżne Kotły.

W dniu 10.06.2015 r. o godz. 12:49 ratownik dyżurny Stacji Centralnej GOPR w Jeleniej Górze odebrał zgłoszenie o zdarzeniu w rejonie przekaźnika RTV na szczycie Śnieżnych Kotłów.

Z wywiadu przeprowadzonego przez ratownika­ dyspozytora poszkodowany to trzynastoletnia obywatelka Niemiec, uczestniczka pieszej wycieczki, istotnie obciążona kardiologicznie odczuwająca silną duszność. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zespoły
ratownicze. Jeden drogą kołową, natomiast drugi drogą powietrzną z użyciem śmigłowca Policji
stacjonującego w tym dniu na Górze Szybowcowej. Ze względu na pogarszający się stan poszkodowanej jednoczasowo zadysponowano zespół LPR-HEMS z Wrocławia. Po około 20 minutach od wezwania na miejsce zdarzenia dotarł pierwszy zespół, który wykonał desant ze śmigłowca.

Niestety ze względu na trudne warunki i ograniczoną widzialność nie było możliwości lądowania bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Po ocenie stanu poszkodowanej podjęto działania mające na celu poprawę podstawowych parametrów życiowych - z wymiernym skutkiem. Poszkodowaną przekazano załodze LPR-HEMS. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w działaniach brały udział dwa śmigłowce, co bezsprzecznie przyczyniło się do skrócenia czasu dotarcia do poszkodowanej, której stan wymagał podjęcia natychmiastowych interwencji terapeutycznych.

Sporządził: Michał Barski

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej