UWAGA!!!Od soboty 11 lipca do końca sierpnia jednokierunkowy ruch na szczyt Śnieżki szlakiem czerwonym, czyli zakosami. UWAGA!!!Od soboty 11 lipca do końca sierpnia jednokierunkowy ruch na szczyt Śnieżki szlakiem czerwonym, czyli zakosami. UWAGA!!!Od soboty 11 lipca do końca sierpnia jednokierunkowy ruch na szczyt Śnieżki szlakiem czerwonym, czyli zakosami.

Grupa Karkonoska GOPR

Podsumowanie Wakacji w Grupie Karkonoskiej GOPR

2015-09-14

Okres wakacji w górach okazał się bardzo pracowity dla ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR.
W lipcu i sierpniu ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR interweniowali łącznie 161 razy.
Działania ratownicze były podejmowane w Karkonoszach, Górach Izerskich, Rudawach Janowickich i Górach Kaczawskich.

Dyżury ratownicze pełnione były w godzinach 8:00 - 20:00 w stacjach ratunkowych w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, a w okresach dużego natężenia ruchu turystycznego uruchamiano dodatkowy zespół ratowników dyżurujący w stacji ratunkowej w Świeradowie Zdrój.

W 27 przypadkach organizowane wyprawy ratunkowe wymagające zaangażowania większej ilości sił i środków. Podczas najcięższych zdarzeń 2 razy wykorzystywano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR 11 razy uczestniczyli w akcjach poszukiwawczych, których część prowadzona były w godzinach nocnych, w trakcie tych działań wykorzystywano także psy ratownicze. Po raz kolejny niezastąpiona okazała się aplikacja ''RATUNEK'' która znacznie przyśpieszyła działania ratownicze w górach.

Wiele wypadków z udziałem wspinaczy wydarzyło się w Górach Sokolich, natomiast w Górach Izerskich najczęściej wypadkom ulegali rowerzyści.

Na tak dużą ilość wypadków zdecydowany wpływ miał wzmożony ruch turystyczny, co potwierdzają statystyki Karkonoskiego Parku Narodowego mówiące o 25 tysiącach turystów dziennie, odwiedzających szlaki udostępnione przez Park.

Sporządził: Krzysztof Krawczyk-Demczuk

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej