Grupa Karkonoska GOPR

Podsumowanie wypadków styczeń 2018

Podsumowanie miesiąca


STYCZEŃ 2018


W styczniu 2018 było 38 wypadków, w tym jeden śmiertelny.
Udzielono pomocy przy 2 zachorowaniach, 15 urazach, w 8 przypadkach zabłądzenia, 5 wychłodzeniach , 1 zasłabnięciu i w 7 przypadkach wyczerpania.


15.01.2018 na Drodze Jubileuszowej trawersującej północne zbocze Śnieżki , utknął turysta z dwójką dzieci. Zabłądzili idąc od Przełęczy Okraj przy pogarszającej się pogodzie. Zostali sprowadzeni do schroniska Dom Śląski


17.01.2018 w godzinach popołudniowych ze stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami ewakuowano 7 wyczerpanych osób - dwoje dorosłych z pięciorgiem dzieci.


24.01.2018 ze szczytu Śnieżki ewakuowano z użyciem śmigłowca LPR mężczyznę z urazem kręgosłupa.


28.01.2018 ze schroniska Kochanówka zgłoszono wypadek ? turysta spadł z progu wodospadu Szklarki. Pomimo podjętej resuscytacji ratowany zmarł. Był to niestety kolejny wypadek śmiertelny w tym miejscu, spowodowany zlekceważeniem zakazu przechodzenia za barierkę.


31.01.2018 z Zielarskich Spadów w Dużym Śnieżnym Kotle ewakuowano przy pomocy technik linowych dwoje wyczerpanych i zmarzniętych turystów. W trudnych warunkach pogodowych, zeszli z nieotyczkowanego fragmentu szlaku i stracili orientację w terenie. Zabłądzenie było spowodowane złym oznakowaniem ? brak tabliczki o zamknięciu nieotyczkowanego fragmentu szlaku czerwonego, trawersującego północne zbocze Wielkiego Szyszaka, przy jednoczesnym pozostawieniu tabliczki o zakazie wejścia na otyczkowany wariant zimowy. Warto dodać, ze turystów udało się zlokalizować w terenie dzięki aplikacji Ratunek.

Krzysztof Rajkowski

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej