Grupa Karkonoska GOPR

Wyprawa ratunkowa w rejonie Śnieżnych Kotłów

2015-06-12

Wyprawa ratunkowa na Śnieżne Kotły.

W dniu 10.06.2015 r. o godz. 12:49 ratownik dyżurny Stacji Centralnej GOPR w Jeleniej Górze odebrał zgłoszenie o zdarzeniu w rejonie przekaźnika RTV na szczycie Śnieżnych Kotłów.

Z wywiadu przeprowadzonego przez ratownika­ dyspozytora poszkodowany to trzynastoletnia obywatelka Niemiec, uczestniczka pieszej wycieczki, istotnie obciążona kardiologicznie odczuwająca silną duszność. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zespoły
ratownicze. Jeden drogą kołową, natomiast drugi drogą powietrzną z użyciem śmigłowca Policji
stacjonującego w tym dniu na Górze Szybowcowej. Ze względu na pogarszający się stan poszkodowanej jednoczasowo zadysponowano zespół LPR-HEMS z Wrocławia. Po około 20 minutach od wezwania na miejsce zdarzenia dotarł pierwszy zespół, który wykonał desant ze śmigłowca.

Niestety ze względu na trudne warunki i ograniczoną widzialność nie było możliwości lądowania bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Po ocenie stanu poszkodowanej podjęto działania mające na celu poprawę podstawowych parametrów życiowych - z wymiernym skutkiem. Poszkodowaną przekazano załodze LPR-HEMS. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w działaniach brały udział dwa śmigłowce, co bezsprzecznie przyczyniło się do skrócenia czasu dotarcia do poszkodowanej, której stan wymagał podjęcia natychmiastowych interwencji terapeutycznych.

Sporządził: Michał Barski

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej