Grupa Karkonoska GOPR

Podsumowanie Wakacji w Grupie Karkonoskiej GOPR

2015-09-14

Okres wakacji w górach okazał się bardzo pracowity dla ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR.
W lipcu i sierpniu ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR interweniowali łącznie 161 razy.
Działania ratownicze były podejmowane w Karkonoszach, Górach Izerskich, Rudawach Janowickich i Górach Kaczawskich.

Dyżury ratownicze pełnione były w godzinach 8:00 - 20:00 w stacjach ratunkowych w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, a w okresach dużego natężenia ruchu turystycznego uruchamiano dodatkowy zespół ratowników dyżurujący w stacji ratunkowej w Świeradowie Zdrój.

W 27 przypadkach organizowane wyprawy ratunkowe wymagające zaangażowania większej ilości sił i środków. Podczas najcięższych zdarzeń 2 razy wykorzystywano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR 11 razy uczestniczyli w akcjach poszukiwawczych, których część prowadzona były w godzinach nocnych, w trakcie tych działań wykorzystywano także psy ratownicze. Po raz kolejny niezastąpiona okazała się aplikacja ''RATUNEK'' która znacznie przyśpieszyła działania ratownicze w górach.

Wiele wypadków z udziałem wspinaczy wydarzyło się w Górach Sokolich, natomiast w Górach Izerskich najczęściej wypadkom ulegali rowerzyści.

Na tak dużą ilość wypadków zdecydowany wpływ miał wzmożony ruch turystyczny, co potwierdzają statystyki Karkonoskiego Parku Narodowego mówiące o 25 tysiącach turystów dziennie, odwiedzających szlaki udostępnione przez Park.

Sporządził: Krzysztof Krawczyk-Demczuk

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej