Grupa Karkonoska GOPR

Szkolenie ewakuacja z kolei linowych listopad 2010

fot. M. Czerskifot. M. Czerskifot. M. Czerski

2010-11-06

W pierwszych dniach listopada, jak co roku przed sezonem zimowym ratownicy ćwiczyli ewakuację z kolei linowych.
Na terenie działania naszej grupy mamy wszystkie niemal rodzaje wyciągów i kolejek linowych: archaiczne, jednoosobowe krzesło ("zabytkowy" wyciąg na Kopę w Karpaczu); 2-osobowe, standardowe kolejki krzesełkowe (w Karpaczu i w Szklarska Porębie); oraz nowoczesne wagoniki kolei gondolowej w Świeradowie. W najbliższym czasie oddana do użytku zostanie także nowoczesna, najdłuższa w Polsce, 6-cio osobowa "kanapa" w Szklarskiej Porębie. Mamy więc naprawdę szerokie możliwości zarówno do ćwiczeń sytuacji awaryjnych, jak i ogrom pracy i odpowiedzialności podczas ewentualnej awarii któregoś z urządzeń.
Ćwiczenia kolejkowe przeprowadzane są cyklicznie od kilku lat, przebiegały więc sprawnie i bez większych emocji.
Oznaką zmian (nadchodzących w naszej grupie przypis red )był udział w szkoleniu kolegów z Horskiej Służby. Mieliśmy okazję nie tylko do wspólnego działania, ale przede wszystkim do unifikacji: bez kompleksów zaprezentowaliśmy nasze wypracowane przez lata standardy, oraz mogliśmy zapoznać się ze sposobami stosowanymi przez czeskich kolegów. Wszystkim nam "karkonoskim ratownikom" wspólne szkolenia wydają się być bardzo wartościową i potrzebną formą współpracy.

Marcin Rutkowski

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej