Grupa Karkonoska GOPR

Obóz przed sezonem zimowym 2010/2011

2010-12-25

W dniach 17-19 grudnia odbyło się szkolenie kondycyjne przygotowujące ratowników do sezonu zimowego 2010/11. Bazą szkolenia było schronisko Strzecha Akademicka, a zajęcia odbywały się w całej wschodniej części Karkonoszy i obejmowały topografię terenu, zachowanie w terenie zagrożonym lawinami, oraz przede wszystkim długie wędrówki z wykorzystaniem sprzętu ski-turowego.

Pierwszego dnia ratownicy wyruszyli ze stacji ratunkowej "Bacówka" w Karpaczu. Trasa ze względu na bardzo silny wiatr została zmieniona, ratownicy poruszali się poniżej górnej granicy lasu. Wykorzystywane były drogi transportowe znajdujące się w rejonie Karpacza i Borowic, oraz szlak zielony i żółty. Po około 3 godzinach osiągnięty został pierwszy cel wędrówki - chatka "Smogorniak". Tam też grupa została podzielona na dwie części - pierwsza udała się zielonym szlakiem do bazy szkolenia, natomiast druga ruszyła do schroniska "Odrodzenie" a następnie grzbietem Karkonoszy do bazy.

Drugi dzień prowadzony był przez kolegę Andrzeja Brzezińskiego i obejmował drogi dojazdowe do potencjalnych miejsc zejścia lawin. Grupa ratowników wędrowała i omawiała problemy lawinowe w kotłach: Łomniczki, Obri Dole, Dolinie Białej Łaby, Smorgoni, Wielkiego i Małego Stawu oraz Białym Jarze.

Trzeci dzień również ze względu na silny wiatr odbywał się poniżej górnej granicy lasu.Ratownicy zostali przetransportowani samochodem na Przełęcz Okraj i stamtąd wędrowali szlakiem zielonym przez Budniki do Karpacza a w rejonie miasta po leśnych drogach transportowych.
W sumie pokonanych zostało około 50km oraz "odświeżona" została topografia terenu.

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej