Grupa Karkonoska GOPR

Szkolenie lawinowe na Strzesze Akademickiej

1234567

2011-01-18

W dniach od 7 do 9 stycznia odbyło się szkolenie lawinowe, w którym udział wzięli ratownicy Grup Karkonoskiej oraz Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR ( około 35 osób). Zajęcia odbywały się w rejonie Białego Jaru oraz schroniska Lucni Bouda. Bazą szkolenia było schronisko Strzecha Akademicka.

W pierwszym dniu zostały przeprowadzone wykłady teoretyczne i prezentacje na temat miejsc zagrożonych zejściem lawin w rejonie Karkonoszy, przedstawiono rodzaje detektorów lawinowych oraz metody korzystania z nich.

W drugim dniu uczestnicy udali się w rejon schroniska Lucni Bouda, gdzie na przygotowanych polach ćwiczyli szukanie za pomocą nowoczesnego sprzętu, w który wyposażona jest Grupa Karkonoska - detektorów lawinowych, lamp Recco oraz tradycyjnych sond lawinowych. Poza różnymi metodami poszukiwań zasypanych przeprowadzono zajęcia z właściwego odkopywania poszkodowanych. Zostały wykonane testy lawinowe, na podstawie których można ocenić stopień zagrożenia lawinowego. Na koniec dnia przedstawiono prezentację na temat pomocy przedlekarskiej jakiej należy udzielić osobom zasypanym przez lawinę oraz omówione zostały akcje lawinowe jakie były prowadzone na terenie Karkonoszy w minionych latach.

W ostatnim dniu zajęcia były prowadzone w rejonie Białego Jaru. Wyznaczono tam trzy pola lawinowe gdzie na każdym zakopano po dwa detektory przykryte płytami ze sklejki o wymiarach 20cm na 30cm. Ratownicy mieli czas 5 min na odnalezienie detektorów oraz trafienie sondą w płytę.

W szkoleniu wzięło udział również trzech przewodników z psami lawinowymi.

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej