Grupa Karkonoska GOPR

X Jubileuszowe Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej

2013-10-23

           X Jubileuszowe Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej
                  im Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza
                            Szklarska Poręba 20-22.09.2013

Dokładnie 10 lat temu doszło do pierwszej próby. Trasę dookoła kotliny próbowało pokonać trzech śmiałków. Nikt nie ukończył. Przez 10 lat spróbowało w sumie ponad 2000 ludzi. Ukończyło dokładnie 751. To są cyfry z 10-lecia. Robią wrażenie. Tak jak ta trasa ? cztery pasma górskie dookoła Jeleniej Góry. Długie łąki i mokre torfowiska w Izerach, niekończące się Kaczawy, majestatyczne i bogate w lasy Rudawy i na koniec potężne Karkonosze. W takiej właśnie kolejności, bo w tym roku z okazji jubileuszu trasa biegła odwrotnie niż przez poprzednie 9 prób. Co jeszcze ciekawego z okazji 10 lat?

Bieg Dookoła Kotliny - po raz pierwszy - towarzysząca impreza, dla tych co chcieli rywalizacji, bicia rekordów i nagród.

Najpierw powiem o tych którzy trasę przebiegli najszybciej. 

Biegiem ruszyło 27 osób, w tym 4 kobiety. Mieli oni trochę bardziej szczegółową nawigację i zmniejszony do 36 godzin limit czasu. Zgodnie z zasadami ukończyło 20 osób. Najlepszą kobietą okazała się Mila Kuźmierz, która przebiegła trasę w nieco ponad 25 godzin, zaś wśród mężczyzn triumfowali ex-equo Artur Kosmenda i Łukasz Safin z czasem 24 godziny i 47 minut. Wszyscy którzy ukończyli zmieścili się w limicie czasu, natomiast 7 osób musiało w trakcie próby zrezygnować

A teraz część główna - Przejście 2013. Na starcie zgłosiło się 485 osób, ale 19 zrezygnowało już na starcie. Powodem była pewnie pogoda, która nie rozpieszczała, ale o tym za chwilę. Tak więc 466 osób ruszyło na trasę. Spośród tych wszystkich uczestników aż 332 osoby wycofały się w trakcie. To aż 30% - tak więc statystki ukończeń nieco spadły po tym roku. Przypomnę że w roku ubiegłym dotarło do mety 44% startujących!
Niestety, główną przyczyną była pogoda. Nie dość że padało przez cały tydzień poprzedzający Przejście, to jeszcze w nocy z piątku na sobotę, na uczestników wylały się kolejne hektolitry wody. Trasa w wielu miejscach była bardzo mokra, a kałuże niemożliwe do ominięcia. Przemoczeni od góry i od dołu, przejściowy mieli bardzo duże problemu z utrzymaniem stóp w stanie nadającym się do ich normalnego używania. Odparzenia i szybko narastające odciski spowodowały, że tak wiele osób musiało rezygnować. Oczywiście wielu odpadło z powodu różnych przeciążeń: kolan, stawów skokowych czy bioder. Ale takie przypadki są przy tej ilości kilometrów nieuniknione. 

Większość rezygnacji miała miejsce właśnie w nocy z piątku na sobotę i w samą sobotę. Później deszcze ustały i już znacznie raźniej się maszerowało. Niedzielne wycofa były już sporadyczne. Jednak najciekawsze jest to, że nawet ci którzy musieli przerwać wcześniej wypowiadali się bardzo mile o całej imprezie to dobry znak dla nas - Organizatorów.
Tym oto sposobem 134 osoby doszły do mety w regulaminowym czasie. Na wielkie brawa zasługuje wyczyn Bartka Hoffmana, który to pobił nieoficjalny rekord w tempie pokonania trasy o całe 35 minut!! Nawet w tak trudnych warunkach dało się mocno "przejść". 

Na mecie w tym roku nie było dyplomów tylko medale, dla wszystkich którzy ukończyli. To taka jubileuszowa niespodzianka. Oczywiście były podziękowania, były nagrody i wiele ciepłych i miłych słów. Ale największa niespodziankę przygotowali dla nas uczestnicy - stali bywalcy naszych zawodów pod przewodnictwem Lesława Haniszewskiego przygotowała dla nas w tajemnicy wielki urodzinowy tort w kształcie buta! Oczywiście były też świeczki (10-lecie). Poczęstował się każdy kto był na zakończeniu imprezy, a biesiada i po przejściowe "nawodnienie" trwało aż do północy.
       Tak oto zakończył się weekend "Przejściowy". Ponad 500 osób zostawiło w naszych górach sporo krwi i potu. Sporo ludzi doprowadziło swoje organizmy na skraj wykończenia. Bardzo niewielu było z tego niezadowolonych. 

Wniosek: ta sama pora, ten sam termin. Za rok!!
Z A P R A S Z A M Y  

Maciej Koziński
Dodatkowe informacje:  
www.przejsciekotliny.org

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej