Grupa Karkonoska GOPR

Podsumowanie roku 2013

2013-12-31

Minął rok od uroczystych obchodów jubileuszu 60-lecia ratownictwa górskiego w Sudetach. Kolejny rok, który wpisuje się w bogatą historię Grupy Karkonoskiej.
Czas ten był okresem ciężkiej i wytężonej pracy ratowników górskich, ale także osób i instytucji bez których wsparcia nie udałoby się zrealizować wielu projektów i zadań z zakresu ratownictwa górskiego.
W codziennej pracy ratownicy górscy w minionym okresie wykonali ponad 380 działań ratowniczych, zdobywając kolejne doświadczenia, mierząc się z panującym w górach zagrożeniem, a także wykorzystując nowy sprzęt, dzięki któremu podnosiła się skuteczność i szybkość działań ratowniczych.
W naszych działaniach w coraz większym zakresie korzystamy z pomocy śmigłowca. Należy podkreślić ten fakt z uwagi na to, że Grupa Karkonoska GOPR nie posiada na wyposażeniu własnego helikoptera, to jednak dzięki współpracy ratowniczo-szkoleniowej GOPR i LPR poziom bezpieczeństwa w górach znacznie wzrósł.
Zadania ratownicze wykonują także zespoły przewodników i psów ratowniczych. W zakresie szkolenia korzystamy z pomocy i wsparcia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Przewodników Psów z TOPR-u, oraz Stowarzyszenia STORAT.
W naszej pracy szczególne znaczenie przykładamy do współpracy z innymi służbami wchodzącymi w skład systemu ratowniczego naszego regionu. Efektem tych działań było wiele wspólnych akcji oraz współpraca przy różnego rodzaju zdarzeniach i kataklizmach. W działaniach ratowniczych współpracowaliśmy z Jeleniogórską Państwową Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym we Wrocławiu oraz Policją a także Jeleniogórskim Szpitalem. Należy podkreślić, że nasza współpraca ze służbami przebiegała w sposób bardzo sprawny a wypracowane relacje sprawiły, że wspólne działania nie stwarzały najmniejszych problemów.
Miniony rok to również kontynuowanie bardzo dobrej współpracy z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim oraz Urzędem Marszałkowskim woj. Dolnośląskiego, którzy udzielają nam wsparcia finansowego i merytorycznego, zwłaszcza wydział obronności i bezpieczeństwa. We wrześniu ruszył program Bezpieczny Dolnoślązak, w który zaangażowała się również Grupa Karkonoska GOPR, z tej okazji wszystkie służby uczestniczące w programie podpisały porozumie.
Działalność ratowniczą od wielu lat wspiera Karkonoski Park Narodowy dzięki któremu, nadal udaje się wyposażać w sprzęt ratowniczy stacje ratunkowe oraz ratowników. Współpraca z Karkonoskim Parkiem Narodowym w minionym okresie to nie tylko finanse, ale przede wszystkim wspólne działania i mobilizacja w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystów na terenie Karkonoszy.
Mówiąc o bezpieczeństwie osób przebywających w górach szczególnie należy podkreślić wsparcie naszej działalności ratowniczej jakiego udzieliły Urzędy Miast i Gmin: Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Karpacza, Świeradowa Zdroju, Mirska, Kowar, Mysłakowic, Piechowic, Janowic Wielkich, Lubawki oraz Starostwa Powiatu Jeleniogórskiego. Działalność naszą wspierały w tym roku finansowo również Samorządy i Burmistrzowie z Głogowa, Kalisza i Leszna.
W czerwcu Grupa Karkonoska otrzymała, od Starosty Kamiennogórskiego zaproszenie do wzięcia udziału w ćwiczeniach służb, inspekcji i straży, których tematem było: Prowadzanie działań poszukiwawczych w terenie górzystym pod nazwą Skalnik 2013, działania poszukiwawcze i ewakuacyjne wykonane przez ratowników Grupy Karkonoskiej zostały wysoko ocenione. Ćwiczenia odbyły się zgodnie z zatwierdzonym przez Wojewodę Dolnośląskiego Planem szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego województwa dolnośląskiego na rok 2013.
Podejmowaliśmy też zadania związane z profilaktyką i edukacją dzieci i młodzieży. Od początku roku przeprowadziliśmy kilkadziesiąt spotkań, wykładów i prelekcji dla szkół różnego typu. Nasze stacje ratunkowe wielokrotnie były odwiedzane przez nauczycieli, dzieci i młodzież, którzy mieli możliwość zapoznania się z pracą ratowników górskich oraz uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez ratowników. Tradycyjnie, jak co roku uczestniczyliśmy jako sędziowie w konkursie dla dzieci i młodzieży pod nazwą "Uczę się bezpiecznie żyć". Cieszymy się także szczególnymi relacjami ze szkołami w Karpaczu i Świeradowie Zdroju, albowiem szkoły te obrały sobie ratowników górskich za patronów. Od wielu lat poczty sztandarowe i delegacje tych szkół uczestniczą w naszych uroczystościach.
Wielokrotnie podejmowaliśmy się realizacji zabezpieczenia ratowniczego imprez sportowych odbywających się na terenie naszych gór. Sami także byliśmy partnerami przy organizacji zawodów narciarskich im. Antoniego Rychela oraz Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryniewicza.
Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR reprezentowali nas na zawodach ratowniczych. W minionym okresie nasi reprezentanci zajmowali czołowe miejsca w międzynarodowych zawodach ratowników górskich w Karłowie i Izerce a także brali udział podczas sezonu zimowego w cyklu zawodów w ski-alpinizmie.

autor: Olaf Grębowicz

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej