Grupa Karkonoska GOPR

Zmarł Wiesław Chachuła.

2014-12-03

Zmarł Kol. Wiesław Chachuła.

W dniu 29 listopada 2014 roku powołał Pan na wieczną służbę w Niebiańskich Górach, naszego Kolegę Wiesława Chachułę, uznanego za jednego z Ojców Ratownictwa Sudeckiego.

Wiesław Chachuła urodził się 2 czerwca 1929 roku w Łodzi. W okresie okupacji jako siedemnastolatek był zatrudniony w niemieckiej firmie elektrycznej. Po zakończeniu wojny ukończył naukę w Gimnazjum Elektrycznym i został skierowany do pracy w Zakładach Energetycznych w Jeleniej Górze, w których z przerwą na służbę wojskową, przepracował 48 lat. Jeszcze przed powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej zainteresował się pracą społeczną w Pogotowiu Górskim i w Klubie Wysokogórskim. Po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej, którą odbywał razem ze Stanisławem Kieżuniem, w roku 1953 wstąpił do Grupy Sudeckiej GOPR, a dwa lata później został członkiem Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. W maju 1955 roku, razem z Tadeuszem Muchą i Waldkiem Siemaszką, ukończył Kurs Ratownictwa Górskiego na Hali Gąsienicowej. (15 -24.V.55) połączony ze szkoleniem sanitarnym PCK II Stopnia oraz szkoleniem podstawowym Terenowej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwchemicznej Kraju. 


W latach sześćdziesiątych, bardzo sprawny fizycznie Wiesław, wraz z partnerami z Klubu Wysokogórskiego, dokonał kilku pierwszych polskich przejść dróg skalnych w Śnieżnych Kotłach i Górach Sokolich. Wspinał się też na wyjazdach klubowych w Tatrach. Brał udział w obozach żeglarskich ratowników sudeckich GOPR organizowanych na Mazurach.


Jako długoletni członek Rady Grupy Sudeckiej a potem Karkonoskiej GOPR i członek Komisji Rewizyjnej ZG GOPR od początku swojej działalności aż do roku 2008 był jednym z najaktywniejszych ratowników - ochotników. Uczestniczył w wielu akcjach i wyprawach ratunkowych. Jako fotograf - amator wykonał setki zdjęć do wielu albumów dokumentujących pracę GOPR.

Za swoją ofiarną pracę społeczną otrzymał wiele wyróżnień, dyplomów i odznaczeń.

I tak: - w dniu 3 listopada 1975 roku został odznaczony srebrną, a 23 października 1981 roku złotą odznaką GOPR.
W dniu 7 lipca 1978 roku, ''Za Zasługi dla GOPR'' otrzymał Brązowy, a 10 października 1984 Złoty Krzyż Zasługi. .
W roku 2000, po trzydziestu latach pracy społecznej w ratownictwie górskim, otrzymał Odznakę Honorową  ''Za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego''.
W obecnym, XXI wieku, już jako ''starszy pan'', oprócz pracy w Komisji Rewizyjnej Grupy Karkonoskiej i ZG GOPR, pełnił dyżury w Stacji Centralnej. Swoją dyspozycyjnością i rzetelnością w wykonywaniu społecznych obowiązków stanowił wzór dla młodszych kolegów.
Ostatnie lata były bardzo ciężkie dla Kolegi Wiesława. Po amputacji stopy był przykuty do wózka inwalidzkiego i mieszkania na trzecim piętrze bloku w dzielnicy Zabobrze I.
Na szczęście był pod troskliwą opieką Żony, Pani Janiny i Córki Ewy.
Zmarł w jeleniogórskim szpitalu 29 listopada 2014 roku.
Kolegę Wiesława Chachułę pożegnamy w dniu 4 grudnia 2014 o godzinie 14, na Starym Cmentarzu w Jeleniej Górze.

Wiesławie! Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci jako godny zaufania kolega i wzór rzetelnego wypełniania obowiązków zawodowych i społecznych.
Cześć Twojej pamięci!

Sporządził: Stajs

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej