Grupa Karkonoska GOPR

Stopień zagrożenia lawinowego

Nieokreślony

Razem na ratunek

Z końcem lutego zakończyła się realizacja szczególnego, wspólnego projektu Grupy Karkonoskiej GOPR i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. W okresach od 3 do 16 grudnia i od 7 stycznia do 29 lutego prowadziliśmy wspólne szkolenia oraz akcje ratownicze na obszarze działania GK GOPR. W tym okresie ratownicy górscy przeszkolili 110 żołnierzy z 25 BKPow. z zakresu poruszania się w terenie śnieżno-lawinowym, współdziałania ze śmigłowcem oraz poruszania się po jaskiniach.  W tym samym czasie 50 ratowników górskich przeszkolonych zostało w zakresie ratownictwa z powietrza.

W pierwszym okresie (jesienno-zimowym) śmigłowiec wykorzystany został w dwóch akcjach ratowniczych. O tej porze roku ruch turystyczny w górach jest stosunkowo niewielki, ale warunki na szlakach są bardzo trudne. Dla pogotowia górskiego, nie tylko w Karkonoszach, jest to okres niezwykle ciężki ze względu na brak możliwości użycia jakiegokolwiek sprzętu mechanicznego do transportu lądowego. Śniegu jest jeszcze zbyt mało żeby użyć maszyn śnieżnych, jednak już na tyle dużo aby nie móc korzystać z samochodów terenowych. Dlatego  użycie śmigłowca w tym czasie jest niezmiernie cenne.

W drugim okresie (zimowym) śmigłowiec został użyty aż w 30 akcjach ratowniczych. W kilku przypadkach szybki transport drogą powietrzną okazał się kluczowy w ratowaniu życia osobom poszkodowanym. Tak było choćby w przypadku 12-letniego narciarza, który w dniu 5. lutego uderzył w drzewo w pobliżu jednej z nartostrad w rejonie Szklarskiej Poręby.   Chłopiec w ciężkim stanie z poważnymi obrażeniami wewnętrznymi został ewakuowany śmigłowcem do szpitala. Zdaniem lekarzy udzielających pomocy poszkodowanemu, gdyby nie szybki transport śmigłowcem, chłopiec nie przeżyłby dramatycznego w skutkach wypadku.

Tegoroczna zima nie była zbyt łaskawa dla narciarzy z powodu małej ilości śniegu. Warunki  panujące w górach były jednocześnie bardzo niebezpieczne dla turystów. W warunkach bardzo dużego oblodzenia doszło do niespotykanej ilości wypadków na szlakach, spowodowanych brakiem rozwagi wśród turystów (w tym także łamaniem przepisów obowiązujących na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego). Zanotowaliśmy szczególnie dużo wypadków na skutek upadku ze zbocza Śnieżki do Kotła Łomniczki. W większości akcji ratowniczych w tych przypadkach użyty został śmigłowiec, co umożliwiało błyskawiczne dotarcie do poszkodowanych i ewakuowanie ich w bezpieczny teren.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR pokazali, że są profesjonalnie przygotowani do działań ratowniczych z powietrza. Słowa najwyższego uznania należą się też pilotom, którzy brali udział w akcjach nawet w bardzo trudnych warunkach, udowadniając tym samym profesjonalizm najwyższej, światowej klasy. Podziękowania i uznanie należą się również tym, których nie widać na akcjach, czyli mechanikom, technikom i całej naziemnej obsłudze śmigłowców Sokół, bez których skuteczna praca zespołu ratowniczego nie byłaby możliwa. Współpraca Grupy Karkonoskiej GOPR i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej trwa i przy sprzyjających warunkach organizacyjnych będzie się nadal rozwijać.

Szef Szkolenia GK GOPR
Inst.rat. gór. Jacek Kieżuń

Działalność GK GOPR jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ta witryna używa plików cookie, tzw. "ciasteczek", w celu prowadzenia anonimowych statystyk wizyt użytkowników. Więcej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej